OSMANLI İMPARATORLUĞU AKINCI BİRLİĞİ
OSMANLI İMPARATORLUĞU AKINCI BİRLİĞİ
OSMANLI İMPARATORLUĞU AKINCI BİRLİĞİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OSMANLI İMPARATORLUĞU AKINCI BİRLİĞİ

AKINCILAR YÜCE TÜRK ULUSUNUN VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN!
 
AnasayfaPortalliKayıt OlGiriş yap
                            GENEL TEMİZLİK ve SİLME İŞLEMLERİ TAMAMLANMIŞTIR... Yüksek Akıncı Kurulu

 

 AKINCILAR

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
theking93

avatar


Erkek Mesaj Sayısı : 594
Oyun İsmi : ...
Kayıt tarihi : 28/12/07

AKINCILAR Empty
MesajKonu: AKINCILAR   AKINCILAR EmptyCuma 10 Ekim 2008, 18:01

AKINCILAR


Yağma gâyesiyle düşman içine giren ve talanla hayatlarını geçiren bir topluluk değildi. Onlar, kendilerine kılıç çekmeyene kılıç çekmez; "aman" dileyene dokunmazlardı. Serhat topraklarında yaşayan akıncıların pek çoğu, Avrupa ve Balkan dillerini bilen, aynı zamanda bilgili ve kültürlü insanlardı.

Akıncılar, baştan neyi kabul ettiklerini çok iyi biliyor, ölümle kol kola hayatlarını devam ettiriyor ve bunu sırf Allah rızasını kazanmak uğruna yapıyorlardı. Akıncılar, gönüllerindeki aşk ve heyecanla kendilerini devletin milletin ve dinlerinin bekâsına adamış, gerektiğinde canını vermekten çekinmeyen Hak fedaileriydi. Gönlünde bu aşk ve heyecanı tutuşturabilen insan bu uğurda ölmeyi cana minnet bilir.

Her biri en az üç yabancı dili, ana dili gibi konuşan; muhteşem cengaverlerdi akıncılar. Çok süratli ve seri hareket ederlerdi, silahı en iyi akıncılar kullanırdı o dönem. Canını pervasızca, yüzlerce kez ortaya atardı her akıncı eri. Bu yüzden akıncılara fedai , dalkılıç, serdengeçti, deli denirdi. Nasibi olanlar, ak sakal bırakıncaya kadar yaşar; kimiyse yirmi yaşlarında şehid olurdu.

İlk Akıncı Beyi Gazi Evrenos Bey'dir. Akıncılığın bir ocak şeklinde kurulmasında Evrenos Bey'in büyük emeği olmuştur. Sonraları Mıhaloğulları, Tunahan Bey ve Malkoç Bey akıncıları vardı.Akıncı beyleri doğrudan doğruya padişahtan emir alırdı. Salâhiyetleri çoktu; ama sefere çıktıklarında geri dönmeme emri de alabilirlerdi. I. Murat'ın ilk akıncı beyi Gazi Evrenos Bey'e yazdığı mektupta Osmanlı'nın akıncılara verdiği değer ve Osmanlı ruhu açıkça yansır.

Bu akıncıları kelle koltukta akına yollayan; fedai, dalkılıç, serdengeçti yapan, Allah yolunda ölme şerefinin hayaliyle yaşatan; Allah aşkı değil de nedir? Akıncıyı evinden, ocağından çıkarıp ülkesinden kilometrelerce öteye taşıyan şey; her gün biraz daha fazla insana hidayeti ulaştırabilmek için, i'lay-ı kelimetullah için, Allah için cihad etmekti. Osmanlı'da herkes başkaları için, Allah için bir şeyler vakfederdi; kimi camii, kimi hastane, kimi bu kuruluşlara para getirecek işyerleri, kimi kervansaraylar kimiyse akıncılar gibi hayatlar...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
AKINCILAR
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
OSMANLI İMPARATORLUĞU AKINCI BİRLİĞİ :: AKINCI BİRLİĞİ HAKKINDA-
Buraya geçin: